İzmir’in yumurta üreticileri birleşti

13 üretici firmanın bir araya gelerek kurdukları Yumsa Yumurta bir yandan ihracatını artırmaya çalışırken diğer yandan da yeni bir marka ile iç piyasa için üretim yapmaya hazırlanıyor.

Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce 13 üretici ortağın bir araya gelmesiyle kurulan Yumsa, pazarlama ve mal alımında birlikte hareket ederek güç kazanma düşüncesinde. Şuanda tamamen ihracata yönelik olarak çalışmalarını yürüten firma, bu birliktelikle İzmir’de özel firmaların yaptığı toplam yumurta ihracatını şimdiden 2 katına çıkardı. Avrupa Birliği’ne ihracat yapabilmek için Bakanlığın güvence vermesine ihtiyaç olduğunu ifade eden Yumsa Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz ile hem Yumsa hem de sektörleri hakkında bir söyleyişi gerçekleştirdik.

Yeni bir marka geliyor

Benzer bir oluşum Afyon’da da kuruluğunu ve Yumsa ile Türkiye’nin yumurta üretiminde Afyon ve Konya’nın ardından üçüncü büyük üretici olan İzmir’in sektördeki gücünü artıracaklarını ifade eden Ekiz, yakın zamanda öncelikle İzmir civarındaki marketlere hitaben yani bir markayı piyasaya süreceklerini belirtiyor.

‘’Kuzey Afrika ve Mısır’a açılmak istiyoruz’’

Yumsa ortağı olan üreticilerin kendi markalarıyla, kendi piyasalarına yönelik üretimlerinin de devam edeceğini söyleyen Ekiz, asıl amaçlarının irili ufaklı, kendi başına ihracat yapamayan firmaları aktif hale getirmek olduğunun altını çiziyor. Şuanda portföyde 3 ülke bulunan firma, mevcut pazarların yanı sıra Kuzey Afrika ve Mısır’a açılmak, Irak’a alternatif yeni pazarlar bulmak istiyor. AB’ye Rusya’ya yumurta ve hayvansal ürün ihracatında kısıtlamalar olduğuna değinen Ekiz, bu sürecin aşınabilmesi için Bakanlığın güvence vermesi gerektiğini söylüyor.

Yumurta tüketimimiz Avrupa’nın yarısı kadar

Genel olarak sektörü değerlendirmesi sorduğumuz Ekiz, şöyle konuştu; ‘’Sektör, son 3-4 yıllık ihracat rakamlarına bakarsak gayet iyi gidiyor. Bu arada kapasitede hızlı bir büyüme var. Kazanan bir sektör olduğu için kapasite artışına gidildi. Öte yandan ülkemizdeki yumurta tüketimi bir hayli düşük. Bundan 3-4 yıl önce 130-135 adet civarındaydı; şuanda 170 gibi bir rakama çıktı. Ama söz konusu rakamlar Avrupa’da 300’e çıkıyor. Dolayısıyla iç piyasada da tüketim artışı sağlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde pek çok markalaşmış firma var. Bunlar etin yanı sıra yumurtayı da değerlendirmek istiyorlar. Bu şekilde 12-13 tane firma sayabiliriz. Ama yumurta firmaları söz konusu olunca, irili ufaklı binin üzerinde firma saymak durumundayız. Ama Türkiye genelinde hayvan sayısı kapasitesi anlamında 500 bin adedin üzerinde olan 15 firmayı geçmez.