İzmirli üretici Hamdi Ekiz ’in öncülüğünde ortak şirket kuruldu

Yumurtacılardan İHRACAT BİRLİĞİ

İhracat yapmaya gücü yetmeyen 13 üreticinin oluşturduğu YUMSA, damızlık ve gübre tesisi kuracak. Ardından yurtdışına satış yapılacak

Yumurtacılık sektöründe uzun yıllar profesyonel olarak çalışan, yaklaşık beş yıl önce uluslararası standartlarda kendi tesisini kuran Hamdi Ekiz, sektörde gücü ihracat yapmaya yetmeyen firmaları bir araya getirerek, ortak şirket kurulmasını sağladı.

Ekiz’in çabalarıyla 13 yumurta üreticisi artan ihracat talebini karşılamak üzere bir araya geldi. İsrail, Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yumurta gönderen Ekiz, bu yolla tecrübesini İzmirli diğer üreticilerle de paylaşacak.

1984’ten bu yana sektörün içinde olan Ekiz, beş yıl önce Foça’da satın aldığı tesislerde el değmeden yumurta üretimi gerçekleştirilen tesislerde modernleşme çalışmaları tamamladığında kapasite günde 550 bin yumurtaya çıkacak.

Yumurtacılık sektörünün ülkede zikzaklar çizen bir sektör olduğuna dikkat çeken Ekiz, sektörün ihracatın artmasıyla büyüdüğünü, ülke genelinde kapasitelerin de arttığını söyledi. Ancak kapasite artışlarının genellikle kalite yatırımı anlamına gelmediğini vurgulayan Ekiz, ‘’Firmalarımız kalite değil, kapasite ile ilgili yatırım yapmaya başladılar. Tipik Türk tavukçusu özelliğidir’’ dedi.

Çok yatırım yapıldı

Türkiye’de 2006’da kişi başına yıllık tüketimin 130 yıl/adet olduğuna işaret eden Ekz, söz konusu rakamın 175yıl/adete ulaşmasının sevindirici olduğunu ifade etti, şöyle konuştu:

‘’Ancak Avrupa Birliği’nde bu rakam 350 yıl/adetlerde. O nedenle daha da yükselme ihtimalimiz var. Fakat ihracatta yaşanacak bir sorun olması durumunda büyük risklerle karşılaşabiliriz. Irak pazarı sektöre yeni çıkış kapısı olmasına karşın onlar da kendi yeni tesislerini kurmaya başladılar. Ayrıca DİFİF desteklerinde de düşüş var. Bizler daha fazla destek beklerken verilen destekler geri alınmaya çalışılıyor.’’

‘’Ekiz’’ markası yıl sonunda marketlerdeÜretiminin yarısını ihraç eden, yarısını bugüne kadar halk pazarlarında satışa sunan Ekiz, tesislerini modernleştirerek markalaşma yoluna gitmeyi tercih ediyor. 2010 yılı sonunda ülkenin iddialı marketlerinde yer alacaklarını belirten Hamdi Ekiz, ‘’Özel yem kullanıyoruz, kalitemizle marketlerde fark yaratacağımıza eminiz’’ iddiasında bulundu.

Üretimin yüzde 10’u yurtdışına satılıyor

Ekiz ve YUMSA A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz, sektöre yönelik şu bilgileri verdi: ‘’Türkiye’de günde yaklaşık 42 milyon yumurta üretiliyor. Üretimin henüz yüzde 10’u yurtdışına gidiyor. İhracatın fiyat açısından yansıması yüzde 30’lara tekabül ediyor. Türkiye’de yumurta sektörünün cirosu 2 milyar dolar. 2009’da 100 milyon dolar ihracatı olan sektör adına 2010’da 150 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.’’