Ekiz, 2.5 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor

Günlük 300 bin sofralık yumurta üretimlerini üç yılda 500 bine çıkaracaklarını vurgulayan Hamdi Ekiz, bu yıl 2.5 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Köy yumurtası lezzetini sunma iddiasıyla bu yıl Ekiz Yumurta markasıyla pazarda etkinliklerini arttırmayı hedeflediklerini söyleyen Ekiz Tavukçuluk Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ekiz, 2010 yılında markalaşmaya ağırlık vererek, kümes modernizasyonu ve Ar-Ge çalışmalarını arttıracaklarını belirtti. Ekiz Yumurta’nın marka değerini arttırarak gıda sektöründeki büyüme hedeflerinin devam ettiğini belirten Ekiz, ‘’2010 yılında da üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlar gerçekleştireceğiz. Şu anda Foça’da günlük 300 bin sofralık yumurta üretiyoruz. Kapasite arttırıcı yatırımlarla bu sayıyı üç yılda 500 bine çıkaracağız. 2010 yılında 2.5 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Üç yılda gerçekleştireceğimiz yatırımların miktarı ise 8 milyon dolara yaklaşacak. Hedefimiz, dünya markası olmak değil, öncelikle Türkiye’nin aranan markası olmak ‘’ dedi. Foça’daki üretim tesislerindeki yem fabrikalarında hijyenik koşullarda, tavukların doğal ortamlarında gereksinim duydukları tüm besin maddelerini içeren yemler ürettiklerini aktaran Ekiz, böylece tavukları doğal besinlerle beslenme imkanı sağladıklarını ve yumurtalarının köy yumurtası lezzetinde olduğunu dile getirdi.

Gıda sektörünü yakından takip ettiklerini ve yeni teknolojiye yönelik yatırımlara devam ettiklerini belirten Ekiz, ‘’Kümes modernizasyonu çalışmalarımız sürüyor. Tesise tasnif ve paketleme makineleri getirdi. Ekiz Yumurta ‘nın lezzetine duyduğumuz güvenle güçlü bir yumurta markası olacağız’’ şeklinde konuştu. Türkiye pazarına uygun olduğunu düşündükleri yeni ve geliştirilmiş ürünlerini, iç piyasaya yakın bir zamanda sunacaklarını ileten Ekiz, bu ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve ürünlerin üretimine kısa sürede başlanacağını duyurdu. Ekiz, özellikle belirli sağlık sorunlarına destek olacak bu yumurtaların, önemli bir boşluğu dolduracağını ve yüksek talep göreceğini dile getirdi. Türkiye’de kişi başına yumurta tüketiminin çok daha yüksek olduğuna değindi. Ekiz, ‘’Yumurtanın besleyici ve sağlığı koruyucu etkilerini halkımıza anlatmakla ilgili misyon yüklendik. Bu çerçevede uzun yumurta tüketimini arttırabileceğimize inanıyoruz’’ diye konuştu.